Oblande me arra dhe cokollate

Oblande me arra dhe cokollate

Perberesit:

1 Liter Qumesht

600 gr.Sheqer

500 gr.Ara

250 gr.Gjalp

2 paketime sheqer vanile Podravka

200 gr.Cokollate Dorina

150-200 gr Biskota te bluara Plazma

Oblande per torte

Pergaditja:

1 liter qumesht zihet me 500 gr sheqer.Zihen 1 ore ose 1 ore e gjys deri sa te mer nje ngjyre kafe te celet. E heqim nga zjari dhe ja cesim gjalpen sheqer vanilen dhe cokollaten dhe e leme te ftohet mire. Pas disa ore ftohje ja cesim arat e perziejme mire pastaj ja qesim biskotat e bluara. Me rendesi eshte konzistenca e fillit:ne qofte se eshte i holle atehere sipas nevojes i shtojme me teper biskota te bluara deri sa te fitohet masa e duhur. Pasi qe i lyejme obllandat i vendosim dicka te rende dhe i leme ne frigorifer per 12 ore . Pas ftohjes i prejme ne forma te ndryshme. 

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out