Sa janë sardelet të dobishme për shëndet?

Sa janë sardelet të dobishme për shëndet?

 

Sardelet ekzistojnë me shekuj. Këta peshq të vegjël thuhet se kanë marrë emrin nga Sardenja, një ishull në Itali, për shkak të sasisë së madhe të tyre që mund të gjendej atje.

Ndërsa sardelet mund të shijohe të freskëta, ato  shpejt mund të prishen. Kjo është arsyeja pse ato më së shpeshti gjenden të konservuara

Sardelet nuk janë të njohura në Amerikë. Por pasi të hidhni një vështrim në përfitimet e tyre ushqyese, mund të vendosni t`i provoni vetë.

  • Por cilat janë dobitë ushqyese të sardeleve

Këta peshqi të vegjë janë të mbushur me lëndë ushqyese që mund të jenë të dobishme në parandalimin e një numri sëmundjesh. Disa nga lëndët ushqyese dihen që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës ose mund të mbrojnë nga kanceret e caktuara.

Sardelet nganjëherë rekomandohen për gratë shtatëzëna, dhe për të moshuarit. Ato përmbajnë kalcium dhe vlera tjera ushqyese jetësore.

  • Omega 3 – acide yndyrore

Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës për shkak të vetive të tyre anti-inflamatore. Sardelet janë një burim i shkëlqyeshëm i tyre.

Acidet yndyrore Omega-3 gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e mpiksjes së gjakut dhe ulin presionin e gjakut. Dhe ato mund të ndihmojnë në mbrojtjen e atyre që kanë pasur një sulm në zemër në të kaluarën.

  • Vitaminat

Sardelet janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës B-12. Kjo vitaminë ndihmon sistemin tuaj kardiovaskular dhe ju jep energji.

Përveç kësaj, këta peshq përmbajnë një sasi të shëndetshme të vitaminës D. Së bashku me B-12, D është i nevojshëm për një shëndet të mirë të kockave gjatë gjithë jetës tuaj.

  • Kalcium

Sardelet janë një burim i shkëlqyeshëm i kalciumit. Kjo është një zgjedhje e mirë për ata që janë intolerantë ndaj laktozës, alergjikë ndaj qumështit ose kanë nevojë për më shumë kalcium në dietën e tyre.

Kjo gjithashtu mund të jetë e dobishme gjatë shtatzënisë nëse keni nevojë për forma alternative të kalciumit për shëndetin e foshnjës tuaj.

Minerale

Së bashku me kalciumin dhe shumë vitamina, sardelet përmbajnë një numër mineralesh të dobishëm. Kjo perfshin:

- niacin
-hekur
-kalium
-magnez
-zink
-fosfor

 

Proteina

Sardelet gjithashtu kanë proteina, të cilat janë thelbësore për ju për të ndërtuar kocka dhe muskuj të shëndetshëm. Proteina gjithashtu ndihmon në krijimin e antitrupave që mbajnë të fortë sistemin tonë imunitar.

 Mund t`i porosisni sardelet në FreshAlb
Klikoni linkun: https://bit.ly/3xSxgNN

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out