Receta e Dollmave me fletë të  rrushit

Receta e Dollmave me fletë të rrushit

Çfarë janë Dollmat : Gjethet e rrushit të mbushura?

Fjala Dolma, nga folja turke Dolmak, në thelb do të thotë "të mbushesh", duke iu referuar të gjitha llojeve të ushqimeve të mbushura nga gjethet e rrushit deri tek domatet e mbushura, kungull i njomë, apo edhe speca zile.

Tani, do të gjeni shumë variacione të recetave të mbushura të gjetheve të rrushit, nga Turqia dhe Greqia në Liban dhe Egjipt ku quhet Warak Enab (Letër e hardhisë së rrushit.) Disa receta që përmbajnë mish, të tjera vegjetariane. Disa përmbajnë salcë domate, të tjera të gatuara në një lëng limoni. Ende nuk kam takuar një gjethe rrushi të mbushur, dolma, apo dolma grekë që nuk i kam dashur, por kjo recetë është e preferuara ime absolute.

Përbërësit:
Mish të bluar
Oriz
Qepë
Karrota
Magdanoz
Mëlmesa sipas dëshirës
Fleta të rrushit

Përgatitja
Qepën dhe mishin e bluar i fërgojmë në vaj, pastaj i shtojmë karrotat, orizin, magdanozin. Të gjithë këta përbërës i fërgojmë së bashku dhe  i shtrijmë fletat e rrushit i mbushim me të gjithë masën e pergatitur, mbështjellim fletët dhe vendosim në tenxhere për tu zier përafërsisht 40 minuta, pasi të zihen vendosen në tepsi, i vendosim në furrë për 10-15 minuta dhe Dollmat janë të gatshme.

Ju bëfshin mirë!

Fletët e rrushit mund t`i porosisni në FreshAlb
https://bit.ly/3iUerFD

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out