Përbërësit

  • 500 ml qumësht i vakët
  • 10 gr tharm buke
  • 1 lugë kripë
  • 1 lugë çaji sheqer
  • 3 lugë vaj
  • 1 vezë
  • 600 gr miell
  • Susam

Hapat

I derdhim në një enë të thellë të gjitha përbërësit, i përziejmë mirë dhe brumin e lëmë në pritje rreth 30 minuta.

Pastaj e ndajmë në kulaçe të vogla, i shtrimë hollë dhe i lyejmë me vezë dhe i premë me thikë, duke lënë hapësirë për ta vendosur suxhukun.

Susamin ia derdhim pogaçeve dhe i vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 250 gradë celsius për pjekje rreth 20-25 minuta.

Ju bëftë mirë!
Për porosinë e suxhukut: Klikoni këtë link : https://bit.ly/3l3lJGS