Petulla amerikane

Petulla amerikane

Përbërësit:

200 gr miell që ngrihet vetë
1 ½ lugë pluhur pjekjeje
1 lugë gjelle sheqer pluhur
3 vezë të mëdha
25 g gjalpë të shkrirë, plus shtesë për gatim
200 ml qumësht
vaj vegjetal për gatim

 

 

HAPI 1
Përzieni 200 gr miell që rritet vetë, 1 ½ lugë pluhur pjekjeje, 1 lugë gjelle sheqer pluhur të artë dhe pak kripë së bashku në një tas të madh.

HAPI 2
Krijoni një pus në qendër me pjesën e pasme të lugës dhe shtoni 3 vezë të mëdha, 25 gr gjalpë të shkrirë dhe 200 ml qumësht.

HAPI 3
Rrihni së bashku ose me një rrahëse tullumbace ose rrahëse elektrike me dorë derisa të jenë të lëmuara dhe më pas hidheni në një enë.

HAPI 4
Nxehni një pullë të vogël gjalpë dhe 1 lugë vaj në një tigan të madh që nuk ngjit mbi nxehtësinë mesatare. Kur gjalpi të duket i shkumëzuar, hidheni brumin në copa, afërsisht 8 cm të gjerë. Sigurohuni që të mos i vendosni petullat shumë afër njëra-tjetrës pasi ato do të përhapen gjatë gatimit. Gatuani petullat nga njëra anë për rreth 1-2 minuta ose derisa shumë flluska të vogla të fillojnë të shfaqen dhe të dalin në sipërfaqe. Ktheni petullat nga ana tjetër dhe gatuajeni edhe për një minutë nga ana tjetër. Përsëriteni derisa të konsumohet i gjithë brumi.

HAPI 5
Shërbejini petullat tuaja të grumbulluara në një pjatë me një shurup panje dhe ndonjë nga mbushjet tuaja të preferuara.

Për të shërbyer extra ju nevojitet:
-shurup panje
mbushje sipas zgjedhjes suaj, të tilla si proshutë e gatuar, patate të skuqura çokollatë, boronica ose gjalpë kikiriku dhe reçel.

Ju bëftë mirë!

 

Porositni tani në FreshAlb:

Podravka Baking Powder- https://bit.ly/3g4RVHY

Marco Polo Raspberry jam- https://bit.ly/3r4jWFE

 

Previous article Ëmbëlsirë me keksa të qokolladës dhe portokallit
Next article Pandispanja me jogurt
Sale

Unavailable

Sold Out