Përfitimet mahnitëse të kafesë për lëkurën tuaj

Përfitimet mahnitëse të kafesë për lëkurën tuaj

Duket se jeta metropolitane e sotme  është e mbushur me kafe. Sigurisht, ne duam që kafja na jep përfitime deri në ditën, dhe ne praktikisht kemi përqafuar ato nyje të çuditshme që shënojnë çdo cep të rrugës.

Megjithatë, ka arsye përtej asaj të dukshme që tregojnë se si kafeja përshkon jetën tonë. Ndërsa është vërtetuar shkencërisht se kjo "pije çudibërëse", kur konsumohet në moderim, promovon shëndet të mirë dhe përmban veti që ju ndihmojnë të mbani larg sëmundjet, adhuruesit e kafesë tani kanë një arsye për t'u gëzuar ndërsa deshifrojmë përfitimet e shumta të saj për lëkurën!

Duke u thelluar në përfitimet e kafesë, është vërejtur gjithashtu se kafeja është e shkëlqyeshme për lëkurën. Ndërsa pirja e një filxhani ju jep forcim të brendshëm të kafesë, fërkimi i lëkurës tuaj me një sapun ose krem që përmban kafe gjithashtu premton një tërësi përfitimesh që e bëjnë kafen një "pije" të preferuar të lëkurës.

Këtu janë disa arsye pse lëkura juaj do t'ju falënderojë për një nxitje të jashtme të kafesë:

Është një burim i pasur me antioksidantë: Mjedisi është plot me radikalë të lirë (grimca ndotjeje, etj.) Që bëjnë kërdi në lëkurë. Sidoqoftë, ngarkimi i lëkurës me antioksidantë në kafe e mbron atë dhe forcon mbrojtjen e saj natyrore. Në fakt, një studim tregoi se ekstraktet e kokrrës së kafesë mund të jenë përgjegjëse për ruajtjen e energjisë së qelizave të lëkurës për shkak të vetive të saj radikale të lira. "

Mbron nga rrezet e ashpra të diellit: UVB është e dëmshme dhe madje mund të çojë në sëmundje më të komplikuara dhe kërcënuese për jetën e lëkurës. Mbrojtja e lëkurës tuaj me kafeinë mund ta mbrojë atë kundër kancerogjenëve UV. Sipas një studimi tjetër, kafeina në fakt pengon reagimin ndaj dëmtimit të ADN -së, duke mbrojtur kështu lëkurën kundër efekteve negative të UVB. Frenimi i përgjigjes së dëmtimit të ADN-së mund të ofrojë një mundësi terapeutike për kancerin e lëkurës jo-melanoma.

E bën lëkurën të lëmuar dhe të ndritshme: Për shkak të cilësive të saj që sinjalizojnë riparimin e indeve, kafeja luan një rol vendimtar në rregullimin e ri-rritjes së qelizave, duke çuar në hidratimin e mbajtur (rritjen e kolagjenit) dhe rritjen e elasticitetit të lëkurës.

Ajo rrit qarkullimin: Kur kafja nxit qarkullimin e gjakut, ajo çon në lëkurë të shëndetshme dhe energjike, duke zvogëluar në mënyrë efektive ënjtjen e indeve dhe zonat e fryrjes së lëkurës. Ju gjithashtu mund të bëni kube akulli paraprakisht dhe ta gjurmoni atë mbi të prekurit.

Përveç pirjes së kafesë, ju gjithashtu mund të përdorni kafe në shumë receta bukurie për lëkurën dhe flokët e mrekullueshëm. Ky përbërës gjenial funksionon shkëlqyeshëm si një eksfoliator dhe një goditje gjeniale për sytë e fryrë.

 

  1. Pastrim fytyre

Ky përbërës funksionon shkëlqyeshëm si një scrub pasi nuk është i ashpër në lëkurë. Provoni një pastrim natyral duke përzier kafenë e bluar, sheqerin kaf dhe vajin e ullirit. Pasi ta keni përzier mirë, masazhojeni në fytyrë me lëvizje rrethore për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës.

  1. Eksfolues i kokës

Kafeja është gjithashtu një shtresues i shkëlqyeshëm për kokën tuaj. Merrni një filxhan e gjysmë kafe të bluar dhe masazhoni flokët tuaj të lagur për dy minuta. Shpëlajeni me shampon dhe kondicionerin tuaj të zakonshëm. Kjo do të ndihmojë për të hequr qafe grumbullimin e tepërt të produktit dhe qelizat e vdekura të lëkurës.

  1. Pastrim trupi kundër celulitit

Ky përbërës gjenial njihet gjithashtu si një pastrim i mirë i trupit për të minimizuar celulitin. Kafja ndihmon në shtrëngimin e lëkurës dhe gjithashtu zvogëlon shfaqjen e celulitit të zbehtë. Për pastrimin e trupit DIY, përzieni kafenë e bluar me një lugë vaj ulliri dhe sheqer. Përdoreni këtë përzierje dhe masazhojeni në zonën e prekur me lëvizje rrethore. Ju mund ta ndiqni këtë rutinë çdo ditë, në varësi të llojit të lëkurës tuaj.

  1. Ndriçues i lëkurës

Për një ngjyrë të ndritshme dhe me shkëlqim, mund të provoni një maskë kafeje. Merrni gjysmë filxhan kafe dhe përzieni me disa lugë qumësht për një qëndrueshmëri të trashë. Përdoreni këtë përzierje si një paketë fytyre për 10-15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të vakët. Kjo maskë për fytyrën do të ndihmojë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës, duke lënë pas një lëkurë me shkëlqim.

  1. Zvogëloni sytë e fryrë

Kafeja rrit qarkullimin dhe gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e fryrjes pasi është e lartë në veti antioksiduese. Ndihmon në tkurrjen e enëve të gjakut dhe funksionon shkëlqyeshëm për të zvogëluar ënjtjen e syve. Sa herë që bëni një filxhan kafe, lërini mënjanë llumin dhe lërini të ftohen për ca kohë. Aplikoni pjesën e mbetur nën sy dhe zonën e qepallave për disa minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Për sytë e fryrë, mund të provoni edhe copëzimin e kubeve të akullit të kafesë.

Për ti provuar të gjitha nga këto benefite
FreshAlb ka në stok Kafe Turke vetëm për ju
Porositeni tani: https://bit.ly/3gkeYPp

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out