Përfitimet befasuese që ka çaji i blirit

Përfitimet befasuese që ka çaji i bliritÇaji i blirit është përdorur  në mjekësinë popullore të qetësojë tensionin e gjakut, të zbus ankthin dhe të lehtësoj  tretjen.

Pirja e një filxhani me çaj mund të jetë një ritual I rehatshëm, në vetvete.

Edhe pse çaji I blirit shkon përtej rehatisë së një çaji të përditshëm.

Lulet e tij të ëmbla janë përdorur në mjeksinë popullore për të pormovuar relaksimin dhe të lehtësojë simptomat e ankthit, dhe disa studime shihet se I mbështesin këto pretendime.

Një studim me minj ka gjetur se ekstraktet nga sythat e drurit lloj I blirit, ka pasur veti qetësuese.

Studimet kanë treguar se ky ekstrakt I blirit imitioi aktivitetin e gaba aminpbutyrik (GABA), një kimikat I trurit që pengon ngacmueshmërinë në systemin nervor të njeriut.

  • Mund të ndihmojë në luftimin e inflamacionit
  • Mund të reduktojë dhimbjet e lehta
  • Mund të ketë efekt diuretik
  • Është I lidhur me presion të ulët të gjakut
  • Mund të ju ndihmojë të flini
  • Lehtëson traktin  digjestiv
  • I  lehtë për ta shtuar në dietën tuaj

 

Efektet anësore

Konsumimi mesatarë I çajit të blirit është 2-4 gram në ditë, dhe nuk duhet të kalohet doza e rekomanduar.

Evitojeni nëse jeni alergji në drurin e blirit apo në polen.

Mundt ë veprojë me ilaqe të caktuara

Njerëzit që marrin barna që përmbajnë litium nuk duhet të pine çaj bliri, pasi pija mund të ndryshojë mënyrën se si trupi e nxjerr këtë element. Kjo mund të ndikojë në dozimin dhe mund të ketë efekte anësore serioze.

 

Mund ta porosisni çajin e blirit në FreshAlb

https://bit.ly/2ULZdJC

 

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out