Patate me Spinaq dhe Salcë Unike

Patate me Spinaq dhe Salcë Unike

Nëse po kërkoni të fuqizoni performancën tuaj, mos kërkoni më shumë se pataten. A e dini se patatet sigurojnë karbohidrate, kalium dhe energji që ju nevojiten sa më shumë? Patatet janë më të mbushura me energji se çdo perime tjetër e njohur dhe kanë edhe më shumë kalium sesa një banane. Plus, ekzistojnë opsionet e recetave të performancës së patates për të furnizuar trupin dhe trurin tuaj gjatë gjithë ditës - pavarësisht nëse drejtoni një mënyrë jetese aktive ose po garoni me atletë elitë.

Spinaqi është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës K, vitaminës A dhe vitaminës C si dhe është një burim i mirë i manganit, magnezit, hekurit dhe vitaminës B2. Vitamina K është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të kockave dhe është e vështirë të gjesh perime më të pasura me vitaminë K sesa spinaqi.

Receta të cilën ua sjellim në vazhdim, është një kombinim i mrekullueshëm i cili përveq se i shëndetshëm, përcjellet me një shije të mahnitshme.

Përbërësit :

1 kg. Patate

50 ml. Vaj Ulliri

Krip

200 ml. Hopla

250 ml. Ujë

Origano

Piper i zi

100 gr. Spinaq

250 gr. Mozarella


Udhëzimet :

Patatet prehen në feta të holla dhe pasi ti vendosni në një enë, përzieni së bashku me vajin e ullirit dhe me kripën. Tepsinë në të cilën do i vendosni patatet lyeni me gjalpë.
Në një enë tjetër, vendosni hoplën duke i shtuar ujin, origanon dhe piperin e zi duke vazhduar pastaj përsëri me përzierje. Brenda përzierjes, vendosni spinaqin dhe masën e krijuar, shtrijeni mbi patate. Në fund copëtojeni mozarellën mbi të gjithë masën dhe mbulojeni tepsinë me një folie gjate pjekjes. Furra duhet të jetë e nxehtë në 220 gradë dhe koha e pjekjes 40 minuta. Pas 40 min. folia duhet të largohet dhe të vazhdohet pjekja në temp 200 gradë për 15 minuta të tjerë. Ju bëftë mirë!

Previous article SEKRETI I BRUMIT TË BYREKUT
Next article MELASË SHEGE
Sale

Unavailable

Sold Out