Nëse hani 4 hurma çdo ditë për 1 muaj, atëherë çfarë ndodh me trupin tuaj

Nëse hani 4 hurma çdo ditë për 1 muaj, atëherë çfarë ndodh me trupin tuaj

Përfitimet shëndetësore të hurmave përfshijnë lehtësimin e kapsllëkut, sigurimin e energjisë së shpejtë, ndihmën në parandalimin e verbërisë së natës, kontrollin e niveleve të kolesterolit dhe ndihmën në kontrollin e presionit të gjakut. Përfitime të tjera përfshijnë ruajtjen e mikro biomës së zorrëve të shëndetshme, zvogëlimin e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë, mbështetjen e një shtatzënie të shëndetshme, ngadalësimin e procesit të plakjes dhe rritjen e dëshirës seksuale.

 

Hurmat gjithashtu ndihmojnë për një shtim të shëndetshëm në peshë. Ato janë të pasura me disa vitamina, fibra dhe minerale. Këto fruta të shijshme përmbajnë gjithashtu vaj, kalcium, hekur, kalium, squfur, fosfor, bakër, magnez dhe mangan të cilat janë të gjitha të dobishme për shëndetin tonë. Për më tepër, nëse hani tre nga këto fruta të buta dhe të skuqura çdo ditë për një muaj, ju mund t'i konsideroni hurmat Makin si një dukuri më e zakonshme, sepse gjërat e mëposhtme ka të ngjarë të ndodhin me trupin tuaj:

 

Çfarë është Hurma?

Njihet gjithashtu gjerësisht si palma e hurmës ose Khajoor/Khajur në Hindu. Hurmat në fakt vijnë nga një lloj palme, dhe duket se kanë origjinën në zonën e Lindjes së Mesme të Irakut. Pavarësisht nga origjina e tyre, hurmat kanë përdorime të shumta përtej asaj të shëndetit. Zakonisht, fermerët e kultivojnë bimën për frutat e saj të ëmbla.

 

  1. Redukton rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

Zhvillimi i kancerit të zorrës së trashë varet nga disa faktorë, të tillë si inflamacioni, shpeshtësia e lëvizjeve të zorrëve dhe shëndeti i përgjithshëm i florës tuaj të zorrëve. Hurmat janë vërtetuar se janë të dobishme për të gjithë këta faktorë, duke promovuar rregullsinë, duke ndihmuar në ushqimin e baktereve tuaja të zorrëve dhe duke zvogëluar përgjigjen inflamatore të trupit.

 

  1. Ndihmoni në lehtësimin e kapsllëkut

Nëse dëshironi që gjërat në sistemin tuaj tretës të lëvizin bukur dhe rregullisht, hurmat janë vetëm gjëja për ta bërë këtë. Në vetëm një filxhan servim ose hurma, do të merrni 12 gram fibra. Kjo është 48 përqind e konsumit tuaj të rekomanduar ditor!

 

  1. Do të keni energji afatgjatë

Hurmat përmbajnë sheqerna natyralë, glukozë, fruktozë dhe saharozë që do t’ju japin një shpërthim të shpejtë të energjisë kur keni nevojë për të. Dhe ndryshe nga baret ose pijet energjike, hurmat përmbajnë përbërës të tjerë të shëndetshëm si fibra, kalium, magnez, vitamina dhe antioksidantë që do t’i mbajnë ato nivele lart dhe nuk do t’ju dërgojnë shpejt duke u rrëzuar. Hurmat përmbajnë nivel të lartë të sheqernave natyralë si glukoza, fruktoza dhe saharoza që ndihmojnë në rritjen e energjisë.

 

  1. Ndihmë për të kontrolluar nivelet e kolesterolit

Në të vërtetë ka shumë varietete të ndryshme hurmash, me profile ushqyese të ndryshme në mesin e disa prej tyre. Deri më tani, varieteti më i zakonshëm është lloji medjool, por një tjetër i quajtur Hallawi ka treguar potencial në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak.

 

  1. Kanë efekte kundër plakjes

Plakja është një proces normal që nuk mund të ndalet. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ju duhet ta lini atë të shfaqet në mënyrë të pakëndshme ose të përjetojë shenja të përshpejtuara ose të hershme të plakjes, pasi hurmat ofrojnë mbështetje të madhe. Antioksidantët karotenoidë që gjenden brenda hurmave ruajnë shëndetin e lëkurës dhe mund të veprojnë si reflektues të dritës UV, duke bllokuar dëmet e shkaktuara nga dielli.

 

  1. Trajtoni dobësinë seksuale

Disa studime kanë treguar se hurmat janë të dobishme për rritjen e qëndrueshmërisë seksuale duke zvogëluar sterilitetin e shkaktuar nga çrregullime të ndryshme seksuale.

Hurmat mund ti gjeni në FreshAlb: https://bit.ly/38oVc0L

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out