Maskë me mjaltë për fytyrë

Maskë me mjaltë për fytyrë

Mjalti është një përbërës shumë i dobishëm që mund të gjendet në çdo kuzhinë indiane. E ëmbëlsia e saj natyrale e gjen atë në shumë receta, por gjithashtu mund ta përdorni këtë si pjesë e regjimit tuaj të bukurisë për të marrë disa përfitime të lëkurës. Ju mund të bëni një maskë fytyre të përjavshme duke përdorur mjaltë dhe duke kombinuar atë me 1 ose 2 përbërës të tjerë.

 

Ka tre hapa kryesore të përfshira në këtë rutinë. Ju mund të ndiqni këto hapa dhe bëni këtë fytyrës një herë në javë.

 

 

  1. Scrubi:

 

Mjaltë dhe Lëng Lemon Pastrues (Për Heqjen e pikat e zeza dhe të bardha)

Do t’ju duhet:

½ lugë çaji mjaltë

1 lugë çaji lëng limoni

1 lugë çaji sheqer kaf

 

I përzierni të gjithë përbërësit. Pastaj vendoset mbi fytyrë dhe përdorni pastrim për të shtresuar lëkurën. Përdorni pastrim për 5-6 minuta. E shtrieni butësisht rreth hundës dhe zonës së mjekrës për të hequr pikat e zeza dhe të bardha,pastaj pastroje me ujë të vakët.

Mjalti ka veti anti bakteriale dhe anti fungale. Lëngu i limonit vepron si astringent dhe ndihmon në pastrimin e thellë të poreve. Me përdorim të rregullt lëngu limonit do të ndihmojë për të reduktuar pamjen e poreve te zgjeruar dhe gjithashtu e bën lëkurën të duket e ndritshme.

 

  1. Mjaltë dhe pastrues me miell Gram (për heqjen e qelizave të lëkurës së vdekur)

 

Do t’ju duhet:

1 lugë gjelle mjaltë

1 lugë gjelle mielli grami

Disa pika uje trendafili

Përziejeni mjaltin së bashku me miellin e gramit.

Nëse pastrimi është shumë i trashë, atëherë shtoni disa pika ujë trendafili.Aplikoni në fytyrë dhe lyejeni lëkurën për 5-6 minuta.Pastrojeni duke përdorur ujë të thjeshtë.

 

Mielli Gramit është një përbërës shumë i zakonshëm i përdorur në disa mjete të bukurisë. Kjo është për shkak se ajo ka përdorime të shumta. Ajo mund të përdoret si një exfoliator për të hequr qafe qelizat e lëkurës së vdekur të pranishme në sipërfaqen e lëkurës.Mielli Gramit ka një cilësi të grimcuar që ndihmon për të kapërcyer këtë problem duke pastruar thellë lëkurën. Mjalti ka përfitime të shumta për lëkurën. Ajo ka veti anti bakteriale dhe mikrobiale. Ndihmon për të mbajtur poret të pastra.

 

  1. Masazh:

 

Mazazh me mjalt dhe vaj kokosi(hidratues të lëkurës)

 

Do t’ju duhet:

2 lugë mjaltë

1 lugë çaji të vaj kokosi

Shtoni vajin e kokosit në mjaltë dhe përziejeni mirë. Pastaj , përdorni këtë mjaltë dhe përzierje të vajit në lëkurë dhe masazhoni lëkurën për 10 minuta.Fshijeni duke përdorur një pecetë të lagësht.

 

Mjalti është shumë i mirë për të hidratuar lëkurën dhe për ta ushqyer atë. Ndihmon në bërjen e lëkurës. Ka një efekt ndriçues dhe kjo e bën lëkurën të duket e pastër dhe me shkelqim. Vaj i kokosit është gjithashtu shumë i dobishëm për ushqimin e lëkurës. Ajo absorbon lëkurë për të shtuar përfitimet e saj dhe ndihmon në shërimin e lëkurës së thatë. Përmban yndyrna esenciale për lëkurën.

 

Porositni mjaltën në FreshAlb:

https://bit.ly/3AHhExS

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out