Hurma të mbushura me pecan (arrë amerikane)

Hurma të mbushura me pecan (arrë amerikane)

2 lugë gjelle vaj ulliri, plus shtesë për lyerje

1 qepe, e grirë imët

1 thelpi hudhër, e shtypur

50 gr bukë të freskët

100 gr pekan, të grira hollë

1 lugë gjelle gjethe trumze, të copëtuara

50 ml lëng perimesh vegan ose ujë

12 hurma medjool , pa gropë

12 gjethe të vogla sherebele

 

Metoda

HAPI 1

Ngrohni vajin në një tigan. Shtoni qepën dhe pak kripë dhe ziejini për 2-3 minuta derisa të zbuten, më pas shtoni hudhrën, thërrimet e bukës, pecanin dhe trumzën dhe gatuajeni edhe për 1 min. Shtoni pak lëng perimesh për ta bashkuar përzierjen, më pas lëreni mënjanë.

 

HAPI 2

Ngrohni furrën në 180C/160C ventilator/gaz 4. Prisni hurmat përgjysmë për së gjati (por mos i prisni deri në fund). Merrni toptha të vegjël nga mbushja dhe shtyjini brenda hurmave, më pas shtyjini anët e hurmave përsëri së bashku. Mbi çdo hurmë vendosni një gjethe sherebele, më pas vendosni hurmat në një tepsi të veshur me pergamenë pjekjeje. Përparoni duke përgatitur hurmat tuaja deri në këtë pikë - ato do të ruhen në frigorifer gjatë natës gati për t'u pjekur.

 

HAPI 3

Lyejeni me furçë pjesën e jashtme të hurmave me vaj ulliri, më pas piqini për 15-20 minuta derisa gjethet e sherebelës të jenë të freskëta. Shërbejeni menjëherë.

 

Porositni ne FreshAlb:

 

Vintage Dates / Hurma https://bit.ly/371F1sO

Previous article Kek me çokolladë
Next article Ëmbëlsirë me banane
Sale

Unavailable

Sold Out