Ëmblëlsirë në formë të tunelit

Ëmblëlsirë në formë të tunelit

Perbersit per pjesen e brendshme:

  • 250 gr arra te bluara
 
  • 200 gr biskota te bluara
 
  • 200 ml qumesht
 
  • 8 luge sheqer
 
  • 125 gr margarin
 
 • Marmelate sipas deshires

Perbersit per shtresen e bardhe:

  • 6 te bardha te vezes
 
  • 6 luge sheqer
 
 • 100 gr bajame te bluara

Per shtresen e kafte:

  • 5 veze
 
  • 5 luge sheqer
 
  • 5 luge arra te bluara
 
 • 2 luge miell

Per shtresen e  verdhe:

  • 6 te verdha te vezes
 
  • 8 luge sheqer
 
  • 6 luge miell
 
  • 1 pudinge vanilje
 
  • 1 l qumesht
 
 • 100 gr margarin

Per dekorin:

  • Krem pana
 
 • Lajthi te grira

Udhezimet:

 1. Perziejme sheqerin dhe margarine,pastaj shtojme perbersit tjere dhe perzijem derisa te behet nje mase homogjene dhe formojme nje lloj cilindri te cilin e mbeshjtellim ne foliem dhe leme te ftohet.
 2. Perziejme  te bardhat e vezes me sheqerin derisa te behet nje shkume e forte.
 3. Shtojme luge pas luge bajamet e bluara dhe perziejem.Masene qesim ne kallep te lyer dhe mbuluar me leter per pjekje.Pjekim ne 180 grade per 10 minuta.
 4. Perziejme vezet me sheqerin.Perzijme miellin dhe arrat e bluara dhe shtojme tek vezet e tundura me luge ngadale duke perzier vazhdimisht.Masene  qesim ne kallep te mbuluar me leter per pjekje dhe pjekim ne 180 grade per 10 minuta.
 5. Per kremin perziejme 6 te verdhat e mbetura te vezeve me 8 luge sheqer,shtojme miellin dhe pluhurin e pudinges se vaniljes dhe qesim tek qumeshti qe vlon.Perzijeme derisa te trashet pudinga dhe largojme nga zjarri.
 6. Radhitja;Ne cilindrin te ciline kmi bere ne fillim lyejme me marmelate.
 7. Mbit e qesim shtresen e shtresen e bardhe .kremin e verdhe,shtresen e kafte,kremin e verdhe dhe ne fund  krejt embelsiren ecila ka formene tashme te gjysem rrethit  e lyejme me krem pana.

Porositni në FreshAlb: 

 

Podravka vanilla puding- https://bit.ly/3sjFTBw

Finnesa flour - https://bit.ly/3IRA986 

Previous article Pogaçe me Suxhuk dhe Djath
Next article Rrollatë me puding vanilje dhe banane
Sale

Unavailable

Sold Out