Embëlsirë me cokollatë/ Moist chocolate cake

Embëlsirë me cokollatë/ Moist chocolate cake

Përbërsit:

Për peten:

Sheqer 2 cups

Miell 2 cups (Finnesa flour)

Kakao 3/4 cup (Vava- kakao pluhur)

Soda bikarbonate 1 1/2 tsp

Pluhur per pjekje  1 1/2 tsp (Podravka- baking powder)

Kripe 1 tsp

2 Ve 

Qumësht 1 cup

Vaj 1/2 cup

Vanilla extract 2 tsp

Ujë të nxehtë 1 cup

Për mbushjen:

Butter 1 cup

Kakao 1 1/2 cup (Vava- kakao pluhur)

Sheqer pluhur 2 cups

Qumësht 2/3 cup

Vanilla extract 1 tsp

Përgatitja:

Përgadit furren për tu nxehur në temp. 180C. Në një enë përziej këto përbërës; miell, sheqer, kakao, soda bikarbonate, pluhur per pjekje dhe kripe.

Shto vezët, qumështin, vajin dhe vanilla extract. Përziej për 3 minuta. Vendos përzierjen në dy tepsi në mënyre të barabartë dhe i lëm në pjekje për 30-35 minuta. Pasi hiqen nga furra i lem të ftohen për 10 min, pastaj hiqen nga tepsia.

Ndërkohë e përgatisim mbushjen për ëmbëlsiren. Me mixer përziejm buterin, pastaj i shtojmë, kakao, sheqer pluhur, qumësht  dhe vanilla extract. 

Me këtë mbushje i lyejm petët e pregaditura më heret, të cilat i kemi nda secilen në dy pjesë të barabarta.

Enjoy!

 

 

 

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out