Cila është sasia e rekomanduar ditore e çokollatës së zezë?

Cila është sasia e rekomanduar ditore e çokollatës së zezë?

 

"Doza" e rekomanduar është afërsisht 1 deri në 2 ons ose 30-60g, thonë ekspertët. Kënaquni me asgjë më shumë se kaq, dhe mund të konsumoni shumë kalori.

 

Një bar me çokollatë të errët prej 1.45 ons (41 gram) Hershey ka 190 kalori. Në krahasim, nëse hani një mollë të papërpunuar me madhësi të mesme, do të merrni vetëm 95 kalori.

 

Prandaj, mos i zëvendësoni ushqimet e shëndetshme me këtë trajtim. Vetëm merrni parasysh që mund të konsumoni disa kalori shtesë edhe me sasinë e rekomanduar.

 

3 arsye për të ngrënë çokollatë të errët çdo ditë

  1. Zemra juaj e do atë

Çfarë është ajo që e bën të dëshirueshme çokollatën e zezë? Përgjigja është fenole bimore - fenole kakao, për të qenë të saktë.

 

Ushqimi i çokollatës së zezë mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut nëse keni presion të lartë të lartë të gjakut dhe balanconi kaloritë shtesë duke ngrënë më pak nga gjërat e tjera, thonë studiuesit në një raport në The Journal of the American Medical Association.

 

Çokollata e zezë është gjithashtu e mbushur me komponime organike që janë biologjikisht aktive dhe funksionojnë si antioksidantë të shëndetshëm. Këto përfshijnë polifenole, flavanole, katekina, ndër të tjera.

 

Një studim tregoi se kakao dhe çokollata e zezë përmbajnë më shumë aktivitet antioksidues, polifenole dhe flavanole sesa fruta të tilla si boronica dhe manaferrat Acai.

 

  1. Keni nevojë për mbrojtje nga radikalët e përditshëm

Nivelet e larta të flavonoideve - antioksidantë të fuqishëm - ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave dhe indeve nga dëmtimi nga radikalet e lira. Këto radikale janë molekula të paqëndrueshme që ndryshojnë dhe dobësojnë qelizat dhe shpesh vijnë nga stresi, dieta e dobët dhe plakja e pashmangshme.

 

Çokollata e zezë gjithashtu përmban sasi të konsiderueshme të mineraleve magnez dhe bakër.

 

Një bar prej 1.5 ons siguron 15 përqind të lejimit të rekomanduar ditor (RDA) të magnezit. Prodhimi i energjisë, kockat e forta, muskujt e relaksuar dhe transmetimi efektiv i nervave mbështeten të gjitha nga Magnezi. E njëjta shirit gjithashtu përmban 34 përqind RDA të bakrit. Bakri ndihmon trupin të krijojë neurotransmetues dhe shoqërohet me një ulje të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.

 

  1. Ju jeni më të lumtur me një dozë ditore të kakaos

Çokollata dhe lumturia janë shoqëruar së bashku si një "ushqim dashurie" që nga qytetërimet mesoamerikane.

 

Në ato kohëra të hershme, çokollata konsiderohej një artikull luksi dhe një mall i vlefshëm. Elita bëri një pije me fasule kakao të pjekur me miell misri, vanilje, mjaltë dhe speca djegës për ata që i donin.

 

Që atëherë shkenca ka gjetur një lidhje aktuale kimike midis çokollatës dhe lumturisë. Çokollata përmban feniletilaminë, një kimikat që lëshohet gjithashtu në tru gjatë momenteve të euforisë emocionale. Ai gjithashtu përmban anandamide, një neurotransmetues i acideve yndyrore që ju bën të ndiheni më të relaksuar dhe më pak të shqetësuar.

Për ti përfituar këto dobi shëndetësore porositni çokollatën e zezë në FreshAlb: 

 https://bit.ly/2UNRcDX

 

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out