Çfarë mund të bëni me limonë të konservuar!

Çfarë mund të bëni me limonë të konservuar!

Limoni i konservuar është një nga ata përbërës që pasi të bëhet pjesë e rregullt e rutinës suaj të gatimit, është gati e pamundur të pregaditet pa të. Pjatat e shijshme si sallata krokante, makaronat e lëna në vaj dhe pula e butë e pjekur kërkojnë të gjitha një limon të ruajtur të njomë, të kripur. Por çfarë ndodh kur në vend që të trazoni limonin e copëtuar në salcë ose kuskus, ju e palosni atë në brumë tortë ? Magjike, kjo është ajo.

Limoni i konservuar, ose limonët e plotë të kripur të fermentuar derisa të zbuten, zakonisht përdoret si erëza në kuzhinat tuniziane, marokene, izraelite, iraniane, turke dhe kuzhina të tjera të Afrikës së Veriut dhe Lindjes së Mesme, ku është i njohur si turshi limoni, dhe gjithashtu është i kalitur me aromë shtesë si shafran i Indisë, pluhur djegës, ndër të tjera, në varësi të rajonit. I tërë copëtuar (po edhe lëvore) dhe limoni i konservuar me farë mund të trazohet në pothuajse çdo pjatë që kërkon limon të freskët, duke shtuar të gjithë shkëlqimin e agrumeve të thekshëm me pak më shumë kompleksitet.

                 

Një prekje limoni në produktet e pjekura si ëmbëlsira me vanilje dhe biskota sheqeri është shume e zakonshme. Limoni shton një shije të freskët në shijet e ëmbla, edhe kur nuk është aroma kryesore, limoni i ruajtur thjesht i jep një shije më të mirë. Imagjinoni tortën tuaj të preferuar, akullore ose byrek me krem dhe limon të freskët... E magjishme!Kur bëhet fjalë për të vendosur në të vërtetë një limon të konservuar, jepini vetes hapësirë për të eksperimentuar, por një vend i shkëlqyeshëm për të filluar është me recetat që tashmë kërkojnë lëng të freskët limoni (ose një agrum tjetër). Sigurisht, ekziston një ndryshim i strukturës midis limonit të ruajtur imët dhe lëngut, por zakonisht nuk do të bëjë një ndryshim të madh në ëmbëlsira. Ju mund të dëshironi të shtoni pak lëng shtesë të freskët të limonit përveç rezervuar në raste kur limoni është ylli i çdo gjëje që po pjekni, si dhe të zvogëloni kripën e kërkuar në recetë me tre të katërtat, apo edhe plotësisht.

Ju mund te pregadisni vet limonë të konservuar ose edhe ti blini ato.

 

 

 

 

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out