BUKË E BANANËS ME GJALPË KIKIRIKU

BUKË E BANANËS ME GJALPË KIKIRIKU

Një bukë e shijshme, me shije të bananës dhe me gjalpë kikiriku është ushqimi perfekt i çdo vakti dhe shijon aq shumë, sa nuk do të jeni në gjendje të ndaleni vetëm me një copë. Gjalpi i kikirikut dhe bananet janë një kombinim perfekt me një shije të mrekullueshme. 

 

 

Përbërësit :

125 g. Gjalpë (i shkrirë në temperaturë të dhomës)

200 g. (1 filxhan) Sheqer

2 Vezë

350 g. (afërsisht 3-4 të mëdha) Banane të buta.

1 Lugë çaji ekstrakt vanilje.

250 g. (2 gota) Miell.

2 Lugë çaji pluhur për pjekje.

1 Filxhan gjalpë kikiriku.

 

SI PREGADITET ?

Ngroheni paraprakisht furrën në 180 ° C. Përzieni së bashku gjalpin me sheqer. Shtoni vezët, një nga një, duke i rrahur mirë pas çdo shtese. Shtoni bananet e shtypura dhe ekstraktin e vaniljes dhe përzieni. Përdorimi i bananeve që janë plotësisht të pjekura si p.sh banane që janë plotësisht të zeza dhe të buta, do të sigurojë që buka juaj e bananës të ketë aromën më të shijshme, por çdo banane e pjekur do të funksionojë mirë. Në këtë fazë, masa mund të duket sikur po ndahet, por posa të shtohet mielli, do të jetë e këndshme dhe e butë.

Vendoseni gjysmën e masës në një tigan të shtruar me letër, sipër hidhni masën e gjalpit të kikirikut dhe në fund masën e mbetur. Duke përdorur një thikë, perzieni me kujdes të dy masat së bashku. Vendoseni tavën në furrë dhe lëreni të piqet për 50-60 minuta. Hiqeni bukën nga furra dhe lëreni të ftohet para se ta prisni në feta.

 

 

Si të ruani bukën e bananës ?

Mbështilleni bukën e bananës së pjekur dhe të ftohur në letër dhe mbajeni në temperaturë dhome për 2-3 ditë.

 

 

A mund ta ngrini bukën e bananës ?

Po, buka e bananës mund të ngrihet. Ndiqni të njëjtat udhëzime për ruajtjen, por vendoseni në një enë të sigurt në ngrirje dhe ngrini deri në 3 muaj. Shkrijeni plotësisht para se ta shërbeni.

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out