9 Arsyet pse duhet të keni çaj mente në shtëpi

9 Arsyet pse duhet të keni çaj mente në shtëpi

 

Zbuloni përfitimet shëndetësore të çajit të mentës

 

Pepermint është një barishte mente me origjinë nga Evropa dhe Azia. Për qindra vjet, njerëzit kanë përdorur mente si aromatizues ashtu edhe për vetitë e saj medicinale.

Shumë njerëz pinë çaj mente sepse shijojnë shijen, por gjithashtu mund të ketë një numër përfitimesh të mundshme shëndetësore.

 

  • Ndihmon tretjen

Njerëzit kanë përdorur prej kohësh mentën si një ilaç për problemet e tretjes, të tilla si një stomak i shqetësuar, fryrje dhe gazra.

 

  • Më shumë energji

Vajrat në mente gjithashtu mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të lodhjes dhe rritjen e ni eleve të energjisë.

 

  • Nuk përmbanë kafeinë

Çaji i mentës është natyrshëm pa kafeinë, që do të thotë se nuk do ta mbajë një person zgjuar gjatë natës.

 

  • Lehtëson dhimbjet e kokës nga tensioni

Një studim i vitit 2016 sugjeroi që vaji i mentes mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve dhe relaksimin e muskujve.

 

  • Largon aromën e keqe të gojës

Nuk është rastësi që shumica e pastave të dhëmbëve përmbajnë sasi menteje. Me një ndjenjë të pastër, të freskët lufton halitozën që shkakton erën e keqe të gojës.

Vetitë antibakteriale të mentës punojnë për ti mbytur mikrobet dhe bakteret që shkaktojnë erën e keqe të gojës.

 

  • Lufton ftohjen dhe gripin e zakonshëm

Antioksidantët në çajin e mentës rrisin qarkullimin dhe lejojnë që qelizat e bardha të gjakut të udhëtojnë më shpejt në të gjithë trupin, duke rritur shpejtësinë me të cilën trupi juaj mund të luftojë viruset dhe bakteret.

Çaji i mentës gjithashtu përmban vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore që mund të rrisin sistemin tuaj imunitar në mënyrë që të sëmureni më rrallë.

 

  • Përmirëson vetëdijen dhe përqendrimin

Studimet kanë treguar se aroma e mentolit stimulon zonën e hipokampusit që kontrollon qartësinë dhe përqendrimin mendor.

Rezultati kur pini çaj mente është ndjenja e rritur e përtëritje dhe një fokus i rifreskuar që mund t'ju ndihmojë të përballoni ditën.

 

  • Redukton Stresin

Çaji i mentës është i zakonshëm në Aromatherapy dhe Ayurverda, si një mënyrë për të zvogëlua stresin dhe për të rritur në përgjithësi mirëqenien dhe paqen.

Kjo ndodhë sepse çaji i mentës përmban cilësi qetësuese naytrore që ju ndihmojnë të relaksoheni pas një dite të gjatë.

 

  • Siguron lëkurë dhe flokë të shëndetshëm

Peppermint mund të ndihmojë në trajtimin e zbokthit duke zvogëluar kruajtjen dhe qetësimin e kokës së thatë.

Për rezultate më të mira, lani flokët duke përdorur çaj mente dhe lërini të qëndrojnë për 5 deri në 10 minuta para se t’i shpëlani.

 

Porositni Çajin në FreshAlb :

https://bit.ly/3idGkYI

 

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out