3 Mënyrat e përdorimit të mjaltës për të humbur peshë

3 Mënyrat e përdorimit të mjaltës për të humbur peshë

Mjalti është një nga dhuratat natyrore që vjen me më shumë përfitime se sa që mund t`i përmendim.
Mjalti mund të përdoret për gjëra të ndryshme. Në fakt, përdorimi i mjaltit daton të paktën 8,000 vjet më parë. Është i njohur për vetitë e tij aromatizuese, medicinale, ushqyese, hidratuese, anti-bakteriale dhe anti-inflamatore.

Si ndihmon mjalti në humbjen e peshës?

Mjalti përmban sheqer. Sidoqoftë, kur krahasohet me sheqerin e rafinuar, mjalti përmban vitamina dhe minerale të dobishme gjithashtu. Sheqeri i rafinuar, përkundrazi, konsiderohet si "kalori boshe", që do të thotë se nuk ka përfitim nga ngrënia e tij. Prandaj, kur hani shumë sheqer, ju tentoni të shtoni në peshë jo vetëm për shkak të kalorive, por për shkak të mungesës së vitaminave dhe mineraleve. Mjalti, nga ana tjetër, e balancon këtë efekt pasi është një burim i mirë i ushqyesve që ndihmojnë njerëzit në përpjekjet e tyre për të humbur peshë nëse konsumohen në kufi.

Një studim ka treguar se atletët që hëngrën ushqime të pasura me fruktozë, të tilla si mjalti, djegën shumë më tepër yndyrë dhe kishin gjithashtu nivele të qëndrueshmërisë. Mjalti vepron si lëndë djegëse për ta bërë mëlçinë të prodhojë glukozë. Kjo glukozë mban nivelet e sheqerit në tru të larta dhe e detyron atë të lëshojë hormone të djegies së yndyrës. Shumica prej nesh luftojnë për të humbur peshë sepse konsumojmë shumë sheqer dhe ushqime të përpunuara. Kur konsumojmë mjaltë, trupi fillon të djegë më shumë yndyrë. Kur shkoni një hap më tej duke zëvendësuar sheqerin me mjaltë, ju ri-balanconi sinjalin e trurit që ju detyron të konsumoni më shumë gjëra të ëmbla.

Si të përdorni mjaltë për humbje peshe?

Shumë njerëz shtojnë një lugë çaji sheqer në filxhanët e tyre të përditshëm të çajit ose kafes pa e kuptuar se si mund të ndikojë në shëndetin e tyre në planin afatgjatë. Përdorimi i mjaltit për humbje të shpejtë të peshës është një nga mënyrat më të mira për ta mbajtur veten të shëndetshëm, të aftë dhe aktiv. Mjalti gjithashtu mund të përdoret si zëvendësim në ëmbëlsira, ose si një alternativë për shurupe dhe ëmbëlsues të ndryshëm. Një nga mënyrat më të mira për të konsumuar mjaltë për humbje peshe është të keni një lugë çaji mjaltë para gjumit. Kjo do të ndihmojë trupin të djegë më shumë yndyrë gjatë orëve të para të gjumit.

Mjalti dihet gjithashtu se ka fuqinë e shtypjes së oreksit. Shumica e njerëzve kanë tendencë të hanë shumë gjatë gjithë ditës, dhe kjo është një nga arsyet kryesore për shtimin e peshës. Ndërsa nuk duhet të vdisni nga uria, është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm në lidhje me madhësinë e pjesës së ushqimit. Një avantazh i përdorimit të mjaltit për humbje peshe është se ndihmon në frenimin e dhimbjeve të vogla të urisë gjatë gjithë ditës. Kjo, nga ana tjetër, do t'ju ndihmojë të shmangni ushqimet e panevojshme duke ju mbajtur të ngopur.

Cila është vlera ushqyese e mjaltit?

Mjalti është një agjent ëmbëlsues natyral, i cili e bën atë një zëvendësues të shkëlqyeshëm të sheqerit me kalori të dendur. Duke folur në mënyrë ushqyese, një lugë gjelle mjaltë përmban 64 kalori dhe 17 gram sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën, maltozën dhe sakarozën, por jo fibra, yndyrë ose proteina. Një nga përfitimet kryesore të zëvendësimit të sheqerit me mjaltë është se ky i fundit ka një vlerë GI më të ulët, që do të thotë se nuk e rrit nivelin e sheqerit në gjak aq shpejt sa sheqeri. Mjalti është gjithashtu më i ëmbël se sheqeri, që do të thotë se edhe një sasi e vogël shkon shumë për të kënaqur dëshirat e ëmbla.

Mjalti është i pasur me antioksidantë, duke përfshirë komponimet organike dhe komponimet fenolike si flavonoidet. Duke qenë i pasur me antioksidantë, vlera ushqyese e mjaltit mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, si dhe në përmirësimin e shëndetit të syve. Studimet kanë treguar gjithashtu se përdorimi i mjaltit për humbje peshe mund të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të presionit të gjakut dhe menaxhimin e kolesterolit.

 

 

3 Mënyrat e përdorimit të Mjaltit për të humbur peshë

  1. Kanellë dhe mjaltë për humbje peshe


Siç e dini, kanella është një erëz që është përdorur për disa vjet për përfitimet e saj ushqyese dhe shëndetësore. Erëza rrjedh nga lëvorja e kanellës dhe mund të përdoret në pjata dhe pije të shumta. Një nga mënyrat më të mira për të menaxhuar palestrën tuaj është përdorimi i kanellës dhe mjaltit për humbje peshe. Në filxhanin tuaj të përditshëm të çajit jeshil, shtoni një lugë çaji mjaltë, me gjysmë lugë çaji kanellë. Karakteristikat metabolizuese të këtyre dy përbërësve do t'ju ndihmojnë të fitoni energji gjatë gjithë ditës. Kjo përzierje gjithashtu do t'ju ndihmojë të mbani oreksin tuaj dhe të shmangni ngrënien e tepërt.

 

  1. Limon dhe mjaltë për humbje peshe


Një mënyrë e shkëlqyer e përdorimit të mjaltit për humbje peshe është duke konsumuar gjysmë lugë çaji me një gotë ujë të ngrohtë dhe lëngun e gjysmë limoni. Pirja e kësaj përzierje gjëja e parë në mëngjes do t'ju ndihmojë të detoksifikoni trupin dhe të aktivizoni organet. Gjithashtu do të ndiheni më pak të fryrë dhe më aktiv gjatë gjithë ditës. Për të parë efektet e përmirësuara të këtij kombinimi, gjithashtu mund t'i shtoni këta përbërës në shishen tuaj të ujit dhe ta pini këtë përzierje gjatë gjithë ditës. Kjo përzierje do të shërbejë gjithashtu si një mënyrë e shijshme dhe freskuese për të pirë ujë dhe për të rritur metabolizmin e trupit.

 

 

  1. Hudhër dhe mjaltë për humbje peshe

 

Kombinimi i hudhrës dhe mjaltit për humbje peshe është një mënyrë e shkëlqyer për ta mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm dhe të aftë. Konsumimi i hudhrës së papërpunuar me një lugë çaji mjaltë gjëja e parë në mëngjes do të ndihmojë në detoksifikimin dhe përmirësimin e tretjes. Ky kombinim është gjithashtu i dobishëm për rritjen e imunitetit dhe ndihmon në zvogëlimin e stresit, presionit të lartë të gjakut dhe niveleve të kolesterolit.
Fillo të  dobësohesh
Porosit mjaltin në FreshAlb : https://bit.ly/3AulZ86

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out