10 përfitimet shëndetësore nga pirja e lëngut të boronicë

10 përfitimet shëndetësore nga pirja e lëngut të boronicë

 

Lëngu i boronicës është një pije e shijshme e mbushur me përfitime shëndetësore - në fakt, ka të paktën 10 prej tyre, të cilat n10 përfitimet shëndetësore nga pirja e lëngut të boronicëse do t'i përshkruajmë për ju në një moment. Boronicat në përgjithësi janë përshëndetur për përmbajtjen e tyre ushqyese së bashku me antioksidantët e fuqishëm. Tani që moti më i ngrohtë po na vjen dhe boronica po kthehet për sezonin, këtu janë 10 përfitimet e lëngut të boronicës për të cilat duhet të jeni të vetëdijshëm për t’ju tërhequr që të hani më shumë nga këto manaferra të shëndetshëm.

Përfitimet shëndetësore të pirjes së lëngut të boronicës

Humbni peshë: Një studim i kryer nga Universiteti i Miçiganit zbuloi se boronica mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Boronicat u zbuluan se ndihmojnë në zvogëlimin e yndyrës tek minjtë, pavarësisht nga dieta në të cilën ata ishin. Studiuesit besojnë se boronica ka një ndikim në mënyrën se si trupi ynë ruan dhe zbërthen sheqerin. Edhe pse studimi u krye mbi minjtë dhe kërkohet më shumë kërkim mbi subjektet njerëzore, ka studime të mëparshme që sugjerojnë rezultate të ngjashme.

 

Ngadalësoni procesin e plakjes: Falë numrit të lartë të antioksidantëve, lëngu i boronicës mund të ndihmojë në luftimin e dëmtimeve nga radikalet e lira që përshpejtojnë procesin e plakjes. Në një studim, pjesëmarrësit konsumuan lëng boronice të kombinuar me lëng molle për katër javë. Studiuesit zbuluan se dëmtimi oksidativ i ADN -së - i cili nxit plakjen dhe rrit rrezikun e kancerit - u zvogëlua me 20 përqind.

 

Pako me antioksidantë: Siç u përmend, boronica dhe lëngu i boronicës janë të larta në antioksidantë, të cilët luftojnë dëmtimin e radikalëve të lirë. Boronica vërehet se ofron sasinë më të lartë të antioksidantëve, në krahasim me frutat e tjerë. Përveç luftimit të radikalëve të lirë, antioksidantët janë lidhur edhe me përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm.

 

Presion më i ulët i gjakut: Studimet kanë gjetur se konsumi i boronicës shoqërohet me një ulje të presionit të gjakut. Pas tetë javësh të konsumimit të 50 gram boronica në ditë, pacientët me sëmundje të zemrës me rrezik të lartë përjetuan një rënie të presionit të gjakut nga katër deri në gjashtë përqind.

 

Parandalimi i sëmundjeve të zemrës: Për shkak se boronica mund të ndihmojë në hipertension, ato gjithashtu mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës gjithashtu. Boronica dihet se zvogëlon faktorët e rrezikut që lidhen me sëmundjet e zemrës, por kërkohen më shumë kërkime për të përcaktuar nëse ato mund të zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru.

 

Rrit shëndetin e trurit: Radikalet e lira dhe stresi oksidativ mund të dëmtojnë trurin, por antioksidantët në boronica mund të ndihmojnë në luftimin e kësaj, duke kontribuar kështu në përmirësimin e shëndetit të trurit. Një studim gjashtëvjeçar i përbërë nga 16,010 të moshuar zbuloi se konsumimi i boronicave dhe luleshtrydheve vonoi dëmtimin njohës me 2.5 vjet.

Menaxhoni diabetin: Boronicat janë mjaft të ulëta në sheqer, gjë që i bën ato një rostiçeri të shëndetshme për diabetikët që nuk do të rrisë nivelet e sheqerit në gjak. Karakteristikat e boronicës janë treguar gjithashtu të dobishme për kontrollin dhe ndjeshmërinë e insulinës, e cila mund të arrihet lehtësisht duke pirë lëng boronice.

 

Trajtoni infeksionet e traktit urinar: Lëngu i boronicës shpesh përshëndetet për ndihmën në infeksionet e traktit urinar, por lëngu i boronicës mund të përfitojë edhe trajtimin. Boronica dhe boronicat janë të lidhura ngushtë dhe ndajnë të njëjtët përbërës aktivë që ndihmojnë në trajtimin e një infeksioni të traktit urinar. Vetëm mos harroni të pini një lëng natyral boronice dhe jo varietetin koktej, i cili është i mbushur me sheqer dhe mund të përkeqësojë gjendjen.

 

Lehtësoni dëmtimet e muskujve pas stërvitjes së rëndë: Pas një stërvitjeje të fortë, muskujt mund të lodhen dhe të lëndohen, por kjo lodhje e muskujve mund të përmirësohet me konsumimin e lëngut të boronicës dhe boronicave. Boronica mund të ndihmojë në zvogëlimin e inflamacionit dhe stresit oksidativ në muskuj, duke përshpejtuar kështu riparimin e muskujve.

 

Mbështetni shëndetin e syve: Antioksidantët në boronica mund të ndihmojnë në shëndetin e syve duke parandaluar dëmtimin e radikalëve të lirë në sy dhe problemet që pasojnë në shikim. Boronica gjithashtu ndihmon në presionin e gjakut, i cili është një faktor kontribues për shikimin e dobët gjithashtu.

 

Porosisni lëngun e boronicës në FreshAlb : https://bit.ly/38h32tp

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out