Byrek me mollë

Byrek me mollë

Byreku i bërë me mollë është gjithmonë një ide e mirë – dhe nëse jeni duke kërkuar për recetën më të mirë të byrekut me mollë të të gjitha kohërave, keni ardhur në vendin e duhur. Receta e gjyshes Ople është një nga recetat tona më të njohura ndonjëherë. Provojeni sot për të mësuar se për çfarë bëhet fjalë!

Përbërësit
8 mollë të vogla Granny Smith, ose sipas nevojës

½ filxhan gjalpë pa kripë

3 lugë miell për të gjitha përdorimet

½ filxhan sheqer të bardhë

½ filxhan sheqer kafe të paketuar

¼ filxhan ujë

1 (9 inç) byrek me dy kore


Qëroni dhe therni mollët, më pas pritini në feta hollë. Le menjane.

Ngrohni furrën në 425 gradë F (220 gradë C).

Shkrini gjalpin në një tenxhere mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni miellin dhe përzieni për të formuar një pastë; gatuajeni derisa të ketë aromë, rreth 1 deri në 2 minuta. Shtoni të dy sheqernat dhe ujin; lëreni të ziejë. Ulni zjarrin në minimum dhe ziejini për 3 deri në 5 minuta. Hiqeni nga zjarri.

Shtypni një pastë në fund dhe lart në anët e një tave byreku 9 inç. Rrokullisni pjesën e mbetur të pastë në mënyrë që byreku të varet me rreth 1/2 inç. Pritini pastë në tetë shirita 1 inç.

Vendosni mollët e prera në koren e poshtme, duke formuar një grumbull të lehtë. Vendosni katër rripa pastiçerie vertikalisht dhe në mënyrë të barabartë mbi mollë, duke përdorur shirita më të gjatë në qendër dhe shirita më të shkurtër në skajet.

Bëni një kore grilë: Palosni shiritin e parë dhe të tretë deri në fund në mënyrë që pothuajse të bien nga byreku. Vendosni një nga shiritat e papërdorur pingul mbi shiritin e dytë dhe të katërt, pastaj shpalosni shiritin e parë dhe të tretë përsëri në pozicionin e tyre origjinal.

Palosni shiritat e dytë dhe të katërt vertikal prapa. Vendosni një nga tre shiritat e papërdorur pingul sipër. Shpalosni shiritin e dytë dhe të katërt përsëri në pozicionin e tyre origjinal.

Përsëritni hapat 6 dhe 7 për të endur dy shiritat e fundit të brumit. Palosni dhe shkurtoni brumin e tepërt në skajet sipas nevojës dhe kapeni për ta siguruar.

Ngadalë dhe butësisht derdhni përzierjen e sheqerit me gjalpë mbi koren e grilës, duke u siguruar që ajo të depërtojë mbi mollët e prera. Lyejeni disa në grilë, por sigurohuni që të mos dalë nga anët.

E pjekim ne furren e parangrohur per 15 minuta. Uleni temperaturën në 350 gradë F (175 gradë C) dhe vazhdoni pjekjen derisa mollët të jenë të buta, 35 deri në 45 minuta.

Next article Supë Kungulli
Sale

Unavailable

Sold Out