News

RSS
Monte Torte

Monte Torte

Përbërësit : 1 lt. Qumësht i ftoht 2 Pudinga Vanilje 8 lug të mëdhaja Sheqer 100 gr. çokollat e bardhë I ziejm 1 min duke i përzier vazhdimisht e lëm të ftohet për 30 min në ngrirje, pasi ftohet ja...

Read now
Ëmbëlsirë me krem banane

Ëmbëlsirë me krem banane

Përbërësit: Shtresa 1 : 300 gr. Plazma biskota të bluara 200 ml. Lëng Portokalli 125 gr. Gjalp i Shkrirë 200 gr. Sheqer Pluhur 150 gr. Arra Shtresa 2 : 150 ml. Qumësht 1 Pako Shllag Krem Vanilje 200 gr. Keksa...

Read now
Patate me biber të kuq

Patate me biber të kuq

Përbërësit 4 patate 4 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq 1 lugë pluhur hudhër 1 lugë biber i djegëst 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat Të gjithë përbërësit derdhni në një tenxhere dhe zieni rreth...

Read now
Petulla të mbushura me reçel

Petulla të mbushura me reçel

Koha e përgatitjes: 45 minuta – Koha e gatimit: 30 minutaPerbersit500 gram miell60 gram sheqer15 gram maja buke4 vezë½ lëkurë limoni1 lugë çaji kripë125 gram gjalpë pa kripë2 litra vaj luledielli për skuqjeSheqer pluhur për spërkatjeReçel për mbushjePergatitjaNë një tas...

Read now
Mini pica me suxhuk të Pejës

Mini pica me suxhuk të Pejës

Përbërësit 600 gr miell 1 pluhur për pjekje 10 gr maja (kvasac) ½ luge sheqer ½ luge Krip 50 gr margarinë 100 ml kos shmant ose pavllake 250 ml ujë të vakët 2 luge gjelle vaj ulliri 200 gr proshutë...

Read now
Pide me suxhukun e Pejës

Pide me suxhukun e Pejës

Perbersit: 520 gr miell325 ml qumësht i vakët1 maje½ lugë sheqer¼ lugë kripë NË BRENDËSI: Suxhukkaçkavall2 vezëgjalpë. Pergatitja: Ujin e vakët dhe majën e vendosim në një enë të thellë dhe e përziejmë rreth 10 minuta Pastaj ia shtojmë miellin,...

Read now
Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Ritmi kaotik i një dite të zakonshme, shpesh shkakton dilema tek konsumatorët. Të hash apo të mos hash mëngjes? Kjo është çështja! Në shumë raste, vendimi për shqiptarët është i thjeshtë: një byrek të shpejtë tek bukëpjekësi i lagjes ose...

Read now
Fasule me speca

Fasule me speca

Përbërësit: 1 kg speca të pjekur500 gr fasule të bardha2 qepë3 thelpinjë hudhre2 lugë gjelle pure domateshvaj ullirikripë dhe piper i zi. Përgatitja:   Fasulet ziejini në ujë si zakonisht derisa të zbuten. Pastaj qepët e grira imët fërgojini në...

Read now
Tavë me patate, proshutë dhe djathë

Tavë me patate, proshutë dhe djathë

Nëse nuk e dini çka të përgatitni për drekë, atëherë mund të përgatitnit një tavë më patate, proshutë të tymosur dhe djathë picash. Përbërësit e nevojshëm: 5 patate të prera në feta 250 gr proshutë 250 gr djathë picash 100...

Read now
Ushqimet më të këqija për mëngjes

Ushqimet më të këqija për mëngjes

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm sepse trupi mund të furnizohet me ushqyesit më të nevojshëm për një energji të vazhdueshme gjatë ditës. Gjithçka që ju hani në mëngjes ka mundësinë ose t’ju bëjë më të shëndetshëm ose të...

Read now
Disa këshilla për një mëngjes të shëndetshëm

Disa këshilla për një mëngjes të shëndetshëm

Vakti i mëngjesit na furnizon me energjinë e nevojshme Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm dhe ju për këtë duhet të bëni kujdes që të ushqeheni në kohën e duhur. Që të kemi një mëngjes të shëndetshëm është e rëndësishme...

Read now
Ëmbëlsirë me biskota dhe puding të vanillës

Ëmbëlsirë me biskota dhe puding të vanillës

  Përbërësit: 1 pako biskota 2 pako puding të vanillës 1 l qumësht 100 gr sheqer Përgaditja Në fillim marrim qumështin dhe e vëmë të ziejë duke lënë një gotë mënjanë.Më pas marrim pakot e pudingut dhe I tresim në...

Read now
Sale

Unavailable

Sold Out