Kafeja Turke

Kafeja Turke

Kafeja turke është një metodë e përgatitjes së kafesë që ka origjinën në vendet e Lindjes së Mesme dhe Evropës, duke përfshirë Turqinë, Iranin dhe Greqinë.
Bëhet duke kombinuar kokrrat e bluar të imët të kafesë me ujë (dhe shpesh sheqer) dhe duke e çuar lëngun në një fazë shkumëzimi, pak më pak se vlimi.
  1. Hisotria
Pavarësisht se quhet “kafe turke”, bima e kafes nuk kultivohet në Turqi. Përmendja e saj si kafe turke, ka të bëjë me mënyrën se si ajo përgatitet (zihet), që është zhvilluar nga turqit. Për herë të parë kafeja turke ka ardhur në Anadoll në shekullin e 16-të nga Jemeni. Ajo u pëlqye brenda një kohe të shkurtër.
Tregtarët venedikas, që erdhën në Turqi në fillim të shekullit të 17-të, e morën këtë pije kënaqësidhënëse aromatike që panë në Perandorinë Osmane dhe e çuan atë në Evropë. Kafeja që në fillim shitej në rrugë, në vitin 1645 për herë të parë, filloi të shitej në një dyqan në Itali pra në një kafe. Ndërkaq, duke filluar që në vitet e para të shekullit të 18-të, kafja filloi të përhapet në Evropë. Historia e hyrjes së kafes në Austri është shumë interesante.  Gjatë rrethimit të Vjenës në vitin 1683, ushtria osmane shpartallohet dhe ndërkohë që tërhiqet, lë pas thasë plot me kafe. Austriakët në fillim mendojnë se është ushqim për kafshët. Georg Kolschitzky, që i njihte osmanët, kërkon që ti jepen atij këto thasë dhe duke vendosur kështu një kapital, hap një vend në Vjenë ku pihej kafe. Kështu që edhe austriakët njihen me kafen.
 
  1. Pergaditja
- një lugë kafeje me pluhur kafeje (nëse keni mundësi përdorni nga ato të bluarat në vend)
-1 filxhan kafeje ujë
– sheqer (nga 1/3 deri në 1 lugë kafeje)
Përgatitja e kafes turke është e detajuar. Para së gjithash, nëse nuk keni blerë kafe të gatshme (të paketuar), kokrrat e kafes së pjekur i bluani me anë të një mulliri kafeje. Pas kësaj hidhni një lugë kafeje me kafe në xhezve. Nëse nuk keni xhezve të posaçme për kafe, mund të përdorni atë që ngrohni qumështin. Kafesë në xhezve i shtojmë ujë të ftohtë dhe sheqer. Këtu na duhet të japim një shpjegim të detajuar në lidhje me sheqerin. Pasi sheqeri i kafes turke hidhet para se të ziej dhe sheqeri ose qumështi nuk mund të shtohet pasi kafja të jetë zier! Sipas sheqerit, kafja ndahet në 4 lloje. Kafes sade nuk i hidhet sheqer. Kafe me pak sheqer quhet kafja për të cilën përdoret 1/3 lugë kafeje me sheqer. Kafe e mesme është kafe me 2/3 e lugës së kafes me sheqer. Kurse kafe e ëmbël është kafe me një lugë sheqer mbase edhe pak më shumë.
 
  1. Benefitet
Ul rrezikun e kancerit
Kafja në përgjithësi e ofron këtë përfitim, por kafeja turke e përforcon atë. Kafeja turke është e pasur me antioksidantë për shkak të përqendrimit të saj. Në fakt, ka më shumë antioksidantë se shumica e frutave dhe perimeve.
 
Rrezik më të ulët të diabetit
Ndërsa kafeja tradicionale turke bëhet duke shtuar disa lugë sheqer, lënia e saj jashtë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të diabetit, veçanërisht diabetit të tipit 2. Konsumatorët e rregullt të kafesë kanë më pak gjasa të vuajnë nga kjo sëmundje deri në 23-50%.
 
Rrit aftësinë njohëse
Kafeja ka një aftësi të mahnitshme për të nxitur mendjen. Kafeja turke mund ta përforcojë atë edhe më gjatë. Ai gjithashtu siguron një nxitje shtesë për sistemin imunitar, i cili na mbron nga sëmundjet, të tilla si demenca dhe Parkinson.
 
Djeg më shumë yndyrë
Kafeja turke është e mbushur me kafeinë. Kimikati stimulon sistemin nervor për të djegur yndyrën e trupit. Për më tepër, përgatit trupin për aktivitet fizik intensiv duke rritur nivelet e adrenalinës. Thuhet se përmirëson performancën atletike me 11-12%.
Përpara se të shkoni në vrap ose të ndiqni klasën e palestrës, pini një filxhan kafe turke. Do të mbusheni me energji në një kohë të shkurtër.
 
  1. Perdorimi si maska
Me sa duket, kafeja jo vetëm që zgjon trurin tuaj por edhe ka aftësinë për të ringjallur lëkurën tuaj.Kafeja është diuretik i jashtëzakonshëm që ndihmon që lëkura juaj të largojë ujin e tepërt bashkë me toksinat. Kjo e bën lëkurën tuaj të shëndetshme dhe i jep një pamje të freskët dhe plot shkëlqim.Kafeina përmirëson qarkullimin e gjakut dhe metabolizmin e lëkurës që redukton paraqitjen e celulitit, transmeton Klan Kosova.Po ashtu ndihmon që të largohen të gjitha qelizat e vdekura të lëkurës si dhe papastërtitë tjera.
 
Porositni tani në FreshAlb:
Princ Turkish Coffee  https://bit.ly/3rDPylg
Turkish Coffee Pot  https://bit.ly/36vK6Kb
 

 

Previous article Vlerat ushqyese të rrepës së kuqe, ja pse duhet të jetë pjesë e dietës suaj
Next article Pasul me mish të thatë
Sale

Unavailable

Sold Out