Vlerat ushqyese të rrepës së kuqe, ja pse duhet të jetë pjesë e dietës suaj

Vlerat ushqyese të rrepës së kuqe, ja pse duhet të jetë pjesë e dietës suaj

Panxhari, i njohur zakonisht si rrep e kuqe, është një lloj  i perimeve të gjalla dhe të shumë përdorura. Ata janë të njohur për aromën dhe aromën e tyre tokësore.

Përveçse sjell një ngjyrë në pjatën tuaj, panxhari është shumë ushqyes dhe i mbushur me vitamina esenciale, minerale dhe komponime bimore, shumë prej të cilave kanë veti medicinale.

Për më tepër, është i shijshëm dhe i lehtë për t’u shtuar në dietën tuaj në pjatë si panxhar të pjekur me balsamic, humus, patate të skuqura dhe sallata, ndër shumë mënyra të tjera.

Disa nga përfitimet nga panxhari po i përmendim këtu:

Mund të ndihmojë me aneminë.

Nëse keni mungesë hekuri në gjakun tuaj, këshilla e parë që çdo mjek do t'ju japë është të hani sa më shumë panxhar. Mbani në mend se kur hani panxhar, qoftë të papërpunuar në sallatë, të gatuar apo të lëngshëm, mund të shtoni edhe lëng limoni të saposhtrydhur.

 

Shumë minerale gjenden në këtë produkt.

Mineralet si magnezi, kaliumi, kalciumi, hekuri dhe squfuri janë të bollshme në panxhar. Përmban gjithashtu grupin e vitaminave B, si dhe acid folik dhe vitaminë C, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për gratë shtatzëna.

 

Pastrimi i trupit

Në formë të papërpunuar ose përpunuar, rrepa përmban betaine që është përbërës i shkëlqyer për detoksifikimin që rregullon sekretimin e bilës dhe ndihmon mëlçinë.

Nga një total prej 500 funksioneve që ka bila, më e rëndësishme janë ato që lidhen me heqjen e toksinave dhe sekretimin e tepërt të hormoneve dhe yndyrërave.

 

Vepron kundër sëmundjeve dhe tumoreve

Pigmenti prejt të cilit rrepa merr ngjyrë të kuqe, vepron kundër sëmundjeve të ndryshme, zvogëlon qelizat e tumorit, dhe indet e sulmuara marrin një strukturë normale.

 

Rikthen gjakun dhe ul shtypjen e gjakut

Rrepa kontribuon në rikthimin e gjakut të humbur dhe është një ndihmës natyror në trajtimin e leukemisë ndërsa në konsumimin e rregullt të saj, rrepa ndihmon në uljen e shtypjes së gjakut.

 

Porositni tani në FreshAlb:

Vava Crunchy Sliced  Beets https://bit.ly/3k1uIIC

 

 

Previous article Cheescake me dredhëza
Next article Kafeja Turke
Sale

Unavailable

Sold Out