Kadaif me puding të vanillës

Kadaif me puding të vanillës

100gr gjalp
300 gr Kadaif
5 lug sheqer
1 gote e gjysem arra te bluara
1 puding vanille dhe qumsht
4 lug miell
3 lug niseshte
1 gote hopla/pana/heavy cream

Ne fillim ne nje tave vendosim gjalpin te shkrij pastaj hedhim kadaifin pastaj shtojm dhe sheqerin dhe perziejm mire deri sa te skuqet kadaifi me pas i shtojm dhe arat dhe perziejm dhe pak dhe pastaj taven e largojm nga shporeti.Ne nderkohe ne nje tenxhere fusim qumshtin qe te ngrohet,shtojme nje pako sheqer vanilje dhe i shtojm sheqerin ,ngadal dhe miellin dhe niseshten perziejm mire qe te Mos mbetet kokra,perziejm vazhdimisht ne temperatur te ngadalet.Kur te behet si puding ateher hopla qe tashme e kemi perzier me mixer i shtohet mases se pregaditur.Atehere ne tepsi marim nga kadaifi dhe gjysmen e rendisim,pastaj masen e pudingut e hedhim ngadal te teren dhe ne fund gjysmen e kadaifit tjeter,e fusim ne frigorifer te ftohet per 2-3 ore pastaj sherbehet.siper mund ti hidhni dhe rush te thate(sipas deshires)

 

Ju befte mire!!

 

Porositni në FreshAlb:

Podravka Vanilla Puding- https://bit.ly/3G9MkLk

 

Previous article Rrollatë me puding vanilje dhe banane
Next article Monte Torte
Sale

Unavailable

Sold Out