Truket më të mira të gatimit

Truket më të mira të gatimit

  1. Nëse ushqimi juaj ka shije të butë, me siguri ka nevojë vetëm për kripë ...
Për disa muajt e parë të shkollës, vazhdova të ankohesha nga ushqimet që nuk kishin shumë shije. Me kalimin e kohës, kuptova se nëse ushqimi im kishte shije të butë, zakonisht kishte nevojë vetëm për më shumë kripë (jo më shumë përbërës siç besova në fillim). Çelësi i ushqimit të shijshëm është që të spërkatni ushqimin me kripë gjatë çdo hapi të procesit të gatimit dhe në fund.
 
  1. Mund të ketë nevojë edhe për sheqer.

 Një nga mësueset e mia vuri re se po bëja marinara me domate jashtë stinës dhe më mësoi se nëse shtoni pak sheqer, salca do të shijojë si të ishte bërë me domate të pjekura krejtësisht. Sheqeri rrit shijet e ushqimeve të shijshme si karrotat e pjekura, panxhari dhe domatet dhe luan një rol të rëndësishëm në balancimin e shijeve.
  1. Për salcat të cilësisë së restorantit, përgaditini me pak gjalpë të ftohtë...

A e keni pyetur ndonjëherë veten se si restorantet i marrin salcat e tyre kaq të shkëlqyera dhe të pasura? Kjo ndodh sepse i përfundojnë me pak gjalpë të ftohtë përpara se t'i shërbejnë. Herën tjetër që do të bëni një salcë, provoni të shtoni pak gjalpë të ftohtë në fund për të shtuar pasurim të shijeve dhe shkëlqim në pamje.
  1. Mos i largoni mbetjet në tigan.

Mbaj mend që mësuesi im shikonte me tmerr teksa fshija copat e djegura nga një tigan i nxehtë. Rezulton se ato copa kafe që ngecin në fund të tiganit janë ato që i bëjnë salcat  kaq të shijshëme! Në vend që t'i lani në kullimin e ujit, fshijini me verë ose lëng për të krijuar një bazë aromatike për salcën tuaj.
  1. Thajeni plotësisht mishin tuaj përpara se t'i gatuani.

 Qoftë nëse bëhet fjalë për pulë të pjekur apo fiston të pjekur, tharja e tyre siguron që të merrni një lëkurë të freskët dhe të artë që nuk do të ngjitet në tigan. Thajini ato me paloma letre ose lërini të thahen në ajër në frigorifer për disa orë përpara se t'i gatuani.
 
  1. Për shije maksimale, piqini arrat dhe erëzat tuaja.

Pjekja e arrave dhe erëzave nxjerr në pah shijet e tyre dhe e çon gatimin tuaj në një nivel krejtësisht të ri. Për erëzat, jepini një pergaditje të shpejtë në një tigan të thatë mbi nxehtësi të ulët ose shtoni vaj të nxehtë. Për arrat, skuqini ato në një furrë 350°F për 10-15 minuta përpara se t'i gatuani me to.
 
  1. Nëse ushqimi juaj ka shije të sheshtë, shtoni pak acid.

Acidi bën që ushqimi juaj të marrë jetë. Një shtrydhje me lëng limoni ose pak uthull prenë yndyrën, ndriçon shijet dhe zgjon pjatat e sheshta. Ashtu si kripa dhe sheqeri, acidi balancon shijet dhe e bën ushqimin të shkëlqejë.
Previous article Tasqebap
Next article Pide me suxhuk
Sale

Unavailable

Sold Out