Merluc me salcë domatesh

Merluc me salcë domatesh

Përbërësit:

 • 600 gramë fileta peshku merluc
 • 400 gramë domate të konservuara
 • 2 decilitra lëng domatesh
 • 1 kokë qepë
 • 2 thelpinj hudhre
 • 100 g ullinj të zinj
 • 1 lugë gjelle majdanoz i grirë
 • 1 lugë gjelle piper i kuq i bluar
 • 3 dcl vaj
 • 200 gramë miell
 • 1 limon, borzilok, piper i zi
 • erëza të përziera

Përgaditja:

 1. Filetot e merlucit pritini në copa të mëdha, hidhini erëza, kripë e piper i zi sipas shijes dhe spërkateni me lëng limoni. Pastaj rrotulloheni nëpër përzierjen e miellit me piper të kuq të bluar, lëshojeni në vaj të nxehtë dhe fërgoheni derisa të skuqen.
 2. Priteni qepën në kuba, shtypni hudhrën, ndërsa domatet e konservuara bluajini në mikser.
 3. Në pak vaj kaurdisni qepët, e pastaj shtojini domatet e konservuara, hudhrën, borzilokun dhe erëza sipas shijes. Derdhni lëngun e domateve, shtojini ullinjtë dhe ziejini pak.
 4. Filetat e fërguara të merlucit renditini në tavën rezistuese ndaj zjarrit të lyer me vaj, derdhini salcat e përgatitura dhe ushqimi piqet 20 minuta në furrën e nxehtë paraprakisht në 200 gradë Celsius.
Previous article Kek me mollë
Next article Tasqebap
Sale

Unavailable

Sold Out