Pide me suxhukun e Pejës

Pide me suxhukun e Pejës

Perbersit:

520 gr miell
325 ml qumësht i vakët
1 maje
½ lugë sheqer
¼ lugë kripë

NË BRENDËSI:

Suxhuk
kaçkavall
2 vezë
gjalpë.

Pergatitja:

Ujin e vakët dhe majën e vendosim në një enë të thellë dhe e përziejmë rreth 10 minuta

Pastaj ia shtojmë miellin, kripën, sheqerin dhe e përziejmë glazurën

İ t’hollojmë petët dhe i premë në copa, përmbi ia vendosim kaçkavallin, skajet dhe anash i mbyllim

Petët e formuara i vendosim në furrë për pjekje në temperaturë 220 gradë celsius për 10 minuta

Pas 10 minuta të pjekjës i marrim nga furra ia thejmë vezët, vendosim suxhukun dhe gjalpin e shkrirë

Pidet i vëmë prap në furrë për pjekje rreth 5-10 minuta

Ju bëftë mirë

 

Porositni në FreshAlb:

Peja Homemade Hot Sausage - https://bit.ly/3pSdMbD

Peja Homemade Mild Sausage - https://bit.ly/2ZFX3xD

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out