Oriz me qumësht (Sultjash)

Oriz me qumësht (Sultjash)

Recetë e vjetër por që çdoherë është trend

Përbërësit:

  • 1lt qumësht
  • 6 lugë sheqer
  • 6 lugë oriz
  • kanellë

Përgatitja:

Orizin e vendosimnë ujë dhe e lëmë të ziejë derisa të bëhet si llaç (nuk preferohet të mbushet ena me shumë ujë, mjafton dy gishta sipër orizit

Më pas vendosim edhe qumshtin të vlojë, hedhim orizin dhe e lëmë der isa të bëj fluska

Kur e shpërndajmë në tablla, I hedhim kanellë apo fruta të thata sipas dëshirës.

Orizin më kualitativ e gjeni në freshalb

https://bit.ly/3jdAyHh

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out