Mini pica me suxhuk të Pejës

Mini pica me suxhuk të Pejës

Përbërësit

600 gr miell

1 pluhur për pjekje

10 gr maja (kvasac)

½ luge sheqer

½ luge Krip

50 gr margarinë

100 ml kos shmant ose pavllake

250 ml ujë të vakët

2 luge gjelle vaj ulliri

200 gr proshutë

suxhuk

200 gr kackavall

10 luge Salce domate

1 luge e vogel Rigon

10 kokerr ulliri

Hapat

Perzijme pak uje te vaket,sheqerin dhe majen dhe presim per 2-3 minuta te fermentohet

Pastaj ne nje ene qesim majen e fermetuar,shtojme kriepn,margariene e shkrire,kosin, dhe pasi perzijme pak shtojme miellin gradualisht te perzier me pluhurin per pjekje.ne fund shtojme edhe vajin e ullirit dhe bejem nje mase brumi te bute

Brumin e bejme ne forme te nje cilindri te gjate nga i cili ndajme 10 totha te cileve u japim formen e rrumbullkaet secilit

Pastaj secilin topth e hollojme ne petes ose me dore ne diameter 12 cm

Mini picat i radhisim ne dy tepsia te mbuluara me leter per pjekje nga 5 cope

Pastaj marim nje ene ose nje gote me diameter 10 cm dhe shtypim secilen me mes,ne menyre qe te formohet nje pak si rreth me i ngritur skajeve te minipices

Pastaj secilene lyejme me salce domtesh,kecap etj,shtojme pershuten e grire,suxhukun,kackavallin e grire ne rende, dhe rigon

Pjekim ne 200 grade qe te dyja tepsiat pernjehre nese e keni furren me ventilim,kurese nje nga nje ne furrat e zakonshem ne 220 grade

Pas pjekjes secilen minipice e shpjem ne mes me maje thike ne mes deri ne fun ne menyre qe masa e lenghsme te depretoj ne fund dhe brumi te jete me i bute

Servojme sipas deshires te nxehta.Te shpejta dhe shume te shijshme apo jo? Nje mengjes derisa te pime kafene e mengjesit dhe minipicat do te jene gati

 

Porositni në FreshAlb:

Peja Homemade Hot Sausage - https://bit.ly/3pSdMbD

Peja Homemade Mild Sausage - https://bit.ly/2ZFX3xD

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out