Gjërat që nuk i keni ditur për kafenë turke

Gjërat që nuk i keni ditur për kafenë turke

Edhe pse është e njohur dhe e dashur nga e gjithë bota, kafja turke është shumë e rëndësishme për kulturën tonë. Edhe pse bërja e kafesë turke tani është mjaft e lehtë për shkak të makinave automatike, shija është vërtet e ndryshme kur bëhet në tenxhere bakri në zjarr qymyri.

Ka shumë për të thënë për kafen turke, por për ta shkurtuar një histori të gjatë ne duam të flasim për karakteristikat dhe faktet e panjohura të kafesë turke duke e bërë atë një kafe shumë të veçantë. Ja çfarë duhet të dini për kafen turke.

Kafeja turke u zbulua në rajonin Kaffa të Etiopisë jugore në fillim të shekullit të 14 -të.

Hulumtimet rreth kafesë turke tregojnë se kafja turke është përhapur nga Etiopia jugore në të gjithë botën me erën dhe shijen e saj unike.  Pashai, i cili shërbeu si guvernator në Jemen në 1517, e provoi këtë kafe dhe e solli në Stamboll. Kjo aromë e veçantë, e cila tani është në dispozicion në çdo restorant, u përgatit duke zier fruta kafeje kur u gjet për herë të parë. Më vonë, kokrrat e kafesë u pjekën dhe u bluan.

Kafeneja e parë u hap në Tahtakale dhe u përhap në të gjithë Stambollin në një kohë të shkurtër

Shija e kafesë vjen nga fakti që kokrrat e kafesë janë të freskëta dhe të bluara hollë dhe gatuhen ngadalë në zjarrin e qymyrit. Kafeja turke është gjithashtu e vetmja varietet kafeje që shërbehet me bluarje në botë. Vendi i kafesë në kulturën turke është krejt i ndryshëm. Edhe fjala "mëngjes" do të thotë diçka e ngrënë para kafesë. Kafeja turke është një gjë e tillë që ka edhe një kohë të veçantë për ta pirë atë. Zakonisht pihet në mëngjes dhe midis vakteve të mesditës.

Ka një arsye pse kafja shërbehet me ujë.

Sipas bestytnisë, nëse mysafiri pi kafen e parë do të thotë se është i ngopur dhe nëse pi ujin së pari do të thotë se është i uritur. Megjithatë arsyeja e vërtetë është të lani shijen e një vakti të konsumuar kohët e fundit në mënyrë që të shijoni plotësisht shijen e kafesë. Në kundërshtim me besimin popullor, uji që shërbehet me kafe duhet të pihet së pari jo më vonë.

Kafja turke zakonisht shërbehet me lokum. Sepse ...

Sipas bestytnisë, njerëzit i shërbenin mysafirëve të tyre lokum me kafe turke si një mënyrë për të kërkuar kënaqësinë e tyre. Nëse mysafiri ha lokumin pasi ka pirë kafen, kjo do të thoshte se ai ishte i kënaqur me mënyrën se si u prit. Dhe nëse ai nuk do të thotë se nikoqiri nuk është i kënaqur me mënyrën se si e priti.

 

Ka kaq shumë përfitime të kafesë turke për shëndetin tonë.

 Kafeja turke balancon nivelin e kolesterolit në gjak. Ajo rrit efektivitetin e ilaçeve kundër dhimbjeve, duke ndihmuar që dhimbja të kalojë më shpejt. Ndihmon në parandalimin e shumicës së sëmundjeve të zemrës në parandalimin dhe është gjithashtu shumë efektiv në sistemin tretës

veçanërisht e dobishme për korrigjimin e lëvizjeve të zorrëve. Zbutet kur kontaktohet me lëkurën (me masazh etj.) Dhe është i mirë për problemet e lëkurës. Për shkak të antioksidantit siguron përfitime të mëdha në parandalimin e sëmundjeve serioze siç është kanceri. Ajo gjithashtu ndikon në rritjen e vëmendjes dhe pastrimin e mendjes. Dihet gjithashtu se është e mirë për dhimbje koke dhe dhimbje kockash.

 Megjithatë, nëse konsumohet shumë, natyrisht, është shumë e dëmshme.

 Kur kafja turke konsumohet më shumë se 3 herë në ditë, mund të shkaktojë çrregullime të ritmit të zemrës. Kjo është arsyeja pse njerëzit me sëmundje të zemrës duhet të kenë kujdes kur konsumojnë kafe turke. Konsumimi i tepërt i kafesë gjithashtu mund të shkaktojë probleme me presionin e gjakut. Konsumimi i tepërt i kafesë rrit sëmundjet si refluksi, ulcerat. Në të njëjtën mënyrë, kur diabetikët konsumojnë kafe pas ngrënies; nivelet e tyre të sheqerit në gjak rriten shumë më lart. Pirja e shumë kafesë rrit rrezikun e migrenës. Përveç kësaj, konsumimi i tepërt i kafesë ndikon negativisht tek gratë përsa i përket pjellorisë. Konsumimi gjatë shtatzënisë dhe laktacionit është po aq i dëmshëm. Kafeja turke, e konsumuar shumë shpesh, si në kafetë e tjera parandalon thithjen e mineraleve të dobishme si hekuri. Pra, si për çdo gjë tjetër, është gjithashtu e nevojshme për të vepruar në mënyrë të moderuar në konsumin e kafesë turke.

 

Porosit kafe turke në FreshAlb: https://bit.ly/38qfVRQ

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out