Fasule me speca

Fasule me speca

Përbërësit:

1 kg speca të pjekur
500 gr fasule të bardha
2 qepë
3 thelpinjë hudhre
2 lugë gjelle pure domatesh
vaj ulliri
kripë dhe piper i zi.

Përgatitja:

 

Fasulet ziejini në ujë si zakonisht derisa të zbuten.

Pastaj qepët e grira imët fërgojini në vaj ulliri.

Specat qërojini, largojuni farat dhe pritini në katrorë.

Në enën ku fërgohet qepa shtoni bashkë fasulen e zier dhe specat e grirë. Këtyre shtojuni edhe purenë e domates.

Shtojuni edhe pak ujë dhe lërini të ziejnë edhe gjysmë ore derisa të kombinohen shijet.

Ju bëftë mirë!

 

 

Porositni në FreshAlb:

Tetova White Beans : https://bit.ly/3mnkFj3

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out