Cilat janë dobitë befasuese të Mjaltit?

Cilat janë dobitë befasuese të Mjaltit?

Që nga kohët e lashta, mjalta është përdorur edhe si ushqim edhe si ilaq

Disa nga dobitë e Mjaltit  janë:

  • Mjalti përmban disa lëndë ushqyese

-Mjalti është lëng i trashë, i ëmbël që bëhet nga bletët.

-Bletët mbledhin sheqerin- kryesisht nga nektari i luleve të pasura me sheqer.

-Shija, aroma dhe ngjyra e mjaltit varen nga lloji i luleve të vizituara nga bletët.

-Nga ana ushqimore 1 lugë gjelle mjaltë (21 gramë) përmbanë 64 kalori dhe 17  gramë sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën, maltozën dhe saharozën.

-Praktikisht nuk përmbanë fibra, yndyrë apo proteina.

 

  • Mjalti me cilësi të lartë është i pasur me Antioksidantë

Antioksidantët e zvogëlojnë rrezikun e sulmeve në zemër, goditjeve në tru dhe disa lloje të kancerit.

Antioksidantët që gjenden në mjaltë e ulin tensionin e gjakut.

  • Mjalti është "më pak i keq" sesa sheqeri për diabetikët

Edhe pse mjalti mund të jetë pak më i mirë se sheqeri i rafinuar për njerëzit me diabet, duhet të konsumohet me kujdes.

  • Mjalti e nxit shërimin e djegies dhe plagës

 

Porosit Mjaltin në FreshAlb:

https://bit.ly/3Aa5jlM

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out