AJRANI : Një pije e njohur e Lindjes së Mesme që ka përfitime për shëndetin tuaj.

AJRANI : Një pije e njohur e Lindjes së Mesme që ka përfitime për shëndetin tuaj.

Nëse ju pëlqen ushqimi juaj djegës, mund të dëshironi që diçka të qetësohet edhe nga paleta juaj. Populli turk ka zhvilluar një shpikje freskuese gjatë viteve që i bën saktësisht të dyja. Quhet ayran, dhe nëse nuk e keni hasur ende në klasat tuaja të kuzhinës në internet, së shpejti do ta gjeni.

 

Përfitimet shëndetësore

Ayran është një pije tradicionale turke që është bërë thjesht nga kos i thjeshtë dhe ujë. Kripa është opsionale, por zakonisht i shtohet përzierjes me kërkesë të pijes. Shumë njerëz në këtë rajon të veçantë të botës e konsiderojnë atë si një nga pijet më të shëndetshme që mund të ketë një person. Ayran është e mbushur me elektrolite dhe është e dobishme kundër dehidrimit. Kur trupi juaj humbet lëngjet me shpejtësi, muskujt tuaj fillojnë të shtrëngohen, mund të ndjeni marramendje dhe shikimi juaj noton. Nëse lihet në gjendje të dehidratuar për një periudhë të gjatë kohore, trupi juaj mund të bjerë në shok, i cili mund të jetë fatal. Ayran është një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të rimbushur rezervat e varfëra të ushqyesve dhe mineraleve të trupit tuaj. Nëse e gjeni veten duke ecur gjatë gjithë ditës në vapën e verës dhe keni djersitur shumë, konsideroni të pini një gotë.

 

Ayran gjithashtu konsiderohet të jetë një burim i shkëlqyer i baktereve të dobishme të nevojshme për një sistem tretës të njeriut që funksionon mirë. Trupi juaj kërkon një nivel të caktuar të baktereve "të mira". Probiotikët, bakteret e shëndetshme që gjenden në shumë kos, mbajnë sistemin tuaj të fortë duke ri-kalibruar mikroflora brenda zorrëve tuaja, duke lehtësuar procesin e tretjes dhe duke rritur sistemin tuaj imunitar. Meqenëse kosi është bërë nga qumështi i kafshëve, pija është gjithashtu një burim i shkëlqyer i kalciumit dhe vitaminës D.

 

Porosini Ajran kualitativ në FreshAlb: https://bit.ly/3gX4ENE

Previous article Petulla të mbushura me reçel
Sale

Unavailable

Sold Out