6 këshilla të thjeshta për ta bërë ushqimin të shijojë më mire

6 këshilla të thjeshta për ta bërë ushqimin të shijojë më mire

  1. Mos i përgatisni hudhrat dhe qepët paraprakisht

Prerja e hudhrave dhe qepëve lëshon erëra të mprehta dhe shije të forta që bëhen mbresëlënëse me kalimin e kohës, kështu që është më mirë t'i prisni në minutën e fundit.  e qepëve të prera ose të copëtuara në një tretësirë me sodë buke dhe ujë (1 lugë gjelle për filxhan ujë) zbut ashpërsinë e tyre për aplikime të papërpunuara; vetëm sigurohuni që t'i shpëlani ato tërësisht përpara përdorimit.

     2. Mbani yndyrat të freskëta

Yndyrnat në gjalpë, vajra dhe arrat mund të prishen dhe t'i japin shije të padëshiruar  gatimit tuaj. Minimizoni ekspozimin e tyre ndaj oksigjenit dhe dritës për të ngadalësuar procesin e prishjës së tyre. Ruani gjalpin dhe arrat në firz, vajrat e arrave mbajini në frigorifer dhe vajrat bimore në një dollap të errët.

  1. Vendoseni ushqimin për përgaditje vetëm kur tigani është i nxehtë

Temperatura e sipërfaqes së gatimit do të bjerë në minutën e shtimit të ushqimit, ndaj mos e nxitoni të hidhni ushqimin për skuqje. Prisni që vaji të shkëlqejë kur gatuani perimet. Kur gatuani proteinat, prisni derisa të shihni grilat e para të tymit të dalin nga vaji.

  1. Marinojini edhe me sheqer

Ushqimi i skuqur ka shije më të mirë dhe mënyra më e mirë për ta përshpejtuar këtë proces është me pak sheqer të spërkatur mbi proteina pa dhjamë (pule dhe ushqim deti) ose mbi perime.

 

  1. Vendosnini erëzat dhe barishtet e thata në yndyrë

Për të intensifikuar shijen e erëzave dhe barishteve të thata, gatuajini ato për një ose dy minuta në pak gjalpë ose vaj përpara se të shtoni lëng në tigan. Nëse receta kërkon skuqjen e ushqimeve (si qepët), shtoni erëzat në yndyrën në tigan kur perimet të jenë gati.

  1. Shtoni barishte të freskëta në kohën e duhur

Shtoni barishte e forta si trumza, rozmarina, rigon, sherebelë dhe borzilok në tigan në fillim të procesit të gatimit; në këtë mënyrë, ata lëshojnë shijen maksimale duke siguruar që tekstura e tyre të jetë më pak e pranishme. Ruani barërat delikate si majdanoz, cilantro, tarragon, qiqra dhe borziloku për minutën e fundit, në mënyrë që të mos e humbasin shijen e tyre të freskët dhe ngjyrën e shndritshme.

 

 

Previous article Bombica me plazma
Next article MASKË PËR FYTYRËN ME KAFE DHE MJALTË
Sale

Unavailable

Sold Out